Business Intelligence – jakie są zarobki w branży?

Sektor BI wyraźnie rozrasta się z roku na rok, ponieważ właściciele firm, spółek i przedsiębiorstw zaczynają dostrzegać potencjał w analitycznym podejściu do biznesu. Z tego powodu zwiększa się także zapotrzebowanie na kompetentnych BI developerów, zaś ich zarobki z każdym kwartałem zaczynają rosnąć. Jakie są zatem na dzień dzisiejszy zarobki w branży BI i dlaczego BI developer jest przyszłościowym zawodem?

Dlaczego branża BI rozwija się tak szybko?

We współczesnym biznesie liczy się przede wszystkim przewaga nad konkurencją. To właśnie z tego powodu tak popularne są wszelkie metody technologiczne na analizę danych przedsiębiorstwa. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki BI możliwa jest transformacja czystych danych w wartościowe dla firmy informacje. Dzięki tym informacjom możliwe jest wykonywanie konkretnych predykcji, które pozwalają zrozumieć kierunek rozwoju firmy i dostosować do niego obecne działania.

Z tego też powodu, branża BI rozwija się bardzo szybko, zaś BI developerzy są specjalistami, którzy obracają się na granicy biznesu i technologii, zaś zapotrzebowanie na ich usługi stale rośnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że developerzy BI wcale nie muszą posiadać stricte informatycznego wykształcenia. Oczywiście jest ono atutem, jednakże próg wejścia w ten zawód jest dość niski, ze względu na ogrom informacji i kursów dostępnych obecnie online. BI developer musi mieć jednakże ogromną wiedzę zarówno z zakresu programowania, jak i pracy z programami, systemami i bazami danych. Warto podkreślić, że analitycy od Business Intelligence używają zewnętrznego oprogramowania, do przetwarzania danych. Jednym z takich narzędzi jest BImanago.

Zarobki w branży Business Intelligence – jak wysokie są?

Wysokość wynagrodzenia w BI zależna jest oczywiście od wielu różnych czynników, takich jak doświadczenie, wielkość firmy i przede wszystkim kraj, w którym praca ta jest wykonywana. Według obecnych danych, developer BI może w Polsce liczyć na zarobki w granicach od około 8 do 13 tysięcy złotych brutto. Jest to oczywiście wyłącznie pensja podstawowa, ponieważ w wielu firmach do wynagrodzenia dodawane są także premie, a także benefity pozapłacowe. 

Najwyższe zarobki osiągają doświadczeni BI developerzy pracujący w dużych firmach, zlokalizowanych w dużych miastach. Warto zaznaczyć, że zarobki w branży BI stale wzrastają, ponieważ biznes coraz wyraźniej dostrzega korelację, pomiędzy skuteczną analizą danych, a zyskiem firmy, spółki i przedsiębiorstwa.

Jaka przyszłość czeka branże BI?

Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na Business Intelligence developerów będzie nieustannie rosło. Branżą BI zaczynają interesować się coraz większa liczba firm, spółek i przedsiębiorstw, które widzą możliwość rozwoju w efektywnej analizie danych. Warto dodać, że do wzrostu popularności BI mocno przyczynia się także postępująca cyfryzacja biznesu w Polsce, która wymusza wprowadzanie nowych rozwiązań. To wręcz pewne, że w ciągu najbliższych lat, coraz większa liczba firm zacznie korzystać z gromadzonych danych, aby jeszcze skuteczniej radzić sobie na rynku pełnym konkurencji.