Narzędzia do analizy biznesowej, czyli podstawa branży BI

Analiza danych i wyciąganie z nich wartościowych dla firmy informacji staje się coraz popularniejszym sposobem na właściwe zarządzanie całym biznesem. Branża Business Intelligence rozwija się w zawrotnym tempie, dlatego developerzy BI potrzebują skutecznych i efektywnych narzędzi do przetwarzania suchych danych w wartościowe informacje. Czym powinny zatem charakteryzować się narzędzia do analizy biznesowej?

Współczesna firma, to wolumeny generowanych danych

Na samym początku warto podkreślić, że każde przedsiębiorstwo generuje ogromną ilość danych. Co więcej, z takich danych można wyczytać procesy zachodzące w firmie, stopień zadowolenia klientów, rentowność projektów, popularność usług i produktów, czy strukturę dochodów. Takie dane po odpowiedniej analizie i właściwych zestawieniach, potrafią bardzo dokładnie pokazać wszelkie problemy i zagrożenia firmy, a także potencjalne możliwości.

To właśnie dlatego Business Intelligence pozwala na skuteczne zarządzanie firmą i zrozumienie tego, w którą stronę ona podąża. Warto dodać, że w Polsce coraz większa ilość firm przechodzi właśnie cyfrową transformację, ponieważ automatyzacja procesów pozwala na skuteczne zwiększenie zysków. Cyfryzacja polskich firm oznacza, że coraz większa liczba przedsiębiorstw będzie generowała ogromne ilości danych, które będą czekały na odpowiednią analizę. Dlatego też zawód developera BI cieszy się dziś stale rosnącą popularnością, ponieważ jest to profesja na pograniczu technologii oraz biznesu. Właściciele firm zaczynają dostrzegać możliwość rozwoju, dzięki wartościowym informacjom uzyskiwanym na drodze analizy biznesowej.

Czym muszą charakteryzować się narzędzia BI?

Podstawą pracy developera BI jest analizowanie ogromnych ilości danych. Dane te pochodzą z różnych działów firmy, takich jak np. dział sprzedaży. Zadaniem developerów BI jest tworzenie procesów ETL, czyli Ekstrakcji, Transformacji i Ładowania (od Extraction, Transformation and Loading). Modelowanie danych to łączenie różnych danych w różnych konfiguracjach, co pozwala na zobrazowanie procesów zachodzących w firmie. Z tego też powodu developer BI powinien dysponować narzędziami, które umożliwiają mu szybkie i skuteczne przetwarzanie danych, aby można było zestawić je w gotowe informacje.

Narzędzia Business Intelligence powinny umożliwiać analizowanie rozproszonych danych, pochodzących z różnych źródeł, nie zaś wyłącznie z Data Warehouse’ów. Bardzo przydatne są także interaktywne diagramy, wykresy i indeksy, które pozwalają uporządkować i usystematyzować wiedzę pochodzącą z przeanalizowanych danych. Co więcej, narzędzia dla BI developerów powinny posiadać także możliwość integracji z innymi oprogramowaniami. Warto dodać, że wszystkie te cechy i wiele więcej, posiada system BImanago.

BImanago, czyli kompleksowe narzędzie do analizy danych

BImanago to innowacyjne oprogramowanie, które pozwala na bardzo dokładną analizę danych. Integracja z Insertem umożliwia zbieranie danych z wielu różnych źródeł, dzięki czemu analiza ma maksymalne spektrum. Warto podkreślić także, iż BImanago charakteryzuje się dużą elastycznością i dostarcza użytkownikowi dokładnie takich narzędzi, jakich w danym momencie potrzebuje. BI developerzy bardzo często muszą opierać swoje analizy o konkretne zestawienia danych, dlatego poszczególne moduły w BImanago mogą być konfigurowane według potrzeb. Kolejną niezwykle istotną kwestią, jest czytelność interfejsu, która w zdecydowanym stopniu wpływa na komfort i efektywność pracy.

Podsumowanie

Branża BI rozwija się w zawrotnym tempie, dlatego developerzy BI potrzebują skutecznych i responsywnych narzędzi, które pozwolą jeszcze szybciej i skuteczniej analizować ogromne wolumeny danych. Integralność z innymi oprogramowaniami (takimi jak Insert), przejrzystość interfejsu, możliwość tworzenia diagramów, wykresów i indeksów, to tylko niektóre z funkcjonalności, które powinny posiadać narzędzia do Business Intelligence. Warto podkreślić, że BImanago posiada te wszystkie cechy, dlatego jest doskonałym narzędziem do analizy biznesowej – zarówno w małych, średnich, jak i dużych firmach.