Czym jest dedykowane oprogramowanie dla firmy?
Nie można wyobrazić sobie współczesnego działania firmy bez posługiwania się komputerem. Baza klientów, baza produktów, kontrahenci, działania marketingowe i dziesiątki innych czynności wymagają odpowiedniego oprogramowania. Można zdecydować się na gotowe rozwiązanie lub dedykowane. Na czym polegają? Wyjaśniamy i doradzamy, gdzie zdobyć najlepsze.
Program szyty na miarę Twojej firmy
Oprogramowanie dedykowane to nic innego, jak po prostu program przygotowany z myślą o potrzebach danej firmy, uwzględniający jej specyfikę oraz niezbędne do prowadzenia biznesu narzędzia. Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań opierających się na modułach – każdy z nich ma konkretne działanie, np. moduł do pracy zdalnej, moduł pocztowy czy też moduł analizy biznesowej. Właściciel firmy – lub osoba odpowiedzialna za jej obsługę na polu IT – dobiera moduły wedle potrzeb, dopasowując w ten sposób działanie całości do wymogów firmy.
Inny sposób to z kolei zamówienie u producenta oprogramowania programu, który od podstaw będzie tworzony z myślą o jego potrzebach. W takiej sytuacji konieczne jest dokładnie określenie tego, czego spodziewa się zleceniodawca – pozwoli to na przygotowanie aplikacji dokładnie takiej, która jest przez niego oczekiwana. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby później dodawać do niej kolejne funkcjonalności.
Które z rozwiązań jest lepsze?
Oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne zalety, a czy znajdziemy w nich jakieś wady? W przypadku oprogramowania pisanego na zamówienie należy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem. Pojawiają się także inne negatywne rzeczy, jak możliwość pojawiania się błędów oraz dłuższy – niż w przypadku gotowych rozwiązań – czas kompletnego wdrożenia. Z kolei przy systemach modułowych można obawiać się niedostatecznych funkcjonalności. Jest to jednak błędne myślenie. Dlaczego?
Producenci oprogramowania, tworzący aplikacje i systemy dla biznesu, doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich potrzeb, jakie mogą pojawić się w przypadku działalności biznesowej, toteż gotowe rozwiązania zazwyczaj zaspokajają wszelkie wymogi, które mogą mieć firmy prowadzące różnego rodzaju działalności. Dlatego większość proponowanych przez nich programów jest już na tyle uniwersalna, że doskonale wpisuje się w potrzeby wszystkich przedsiębiorców.
Jak powinno wyglądać dobrze dopasowane rozwiązanie?
Doskonałym przykładem może być oprogramowanie BIManago. Ten rozbudowany system modułowy można w dowolnej chwili poszerzyć o potrzebne elementy. O tym, że przemyślano go w każdym aspekcie, mogą świadczyć zwłaszcza dwa moduły. Pierwszy to moduł przepustki – zapewnia pełną kontrolę nad wydawaniem zezwoleń oraz uprawnień, a każde z nich ma swoją unikalną nazwę, kolor oraz kod. Drugi to moduł analizy biznesowej, który automatycznie przetwarza zgromadzone dane i pokazuje, który sposób rozwoju firmy jest najbardziej korzystny.
Oprogramowanie dedykowane daje liczne możliwości, jednak dla przedsiębiorstw, które nie dysponują większym budżetem – a taki zazwyczaj jest potrzebny do stworzenia oprogramowania od podstaw – wygodniejsze będzie modułowe. W obu przypadkach mamy do czynienia z narzędziami, które będą mieć znaczący, bardzo pozytywny wpływ na rozwój firmy.